WELCOME TO ALMUS

Türkiye’den Tokat Anadolu Lisesi’nin atılımları ile Macaristan ve Almanya ile ortak yürütülen Avrupa Birliği Gomenius Hayat Boyu Öğrenme Okul Ortaklığı Projesi kapsamında yurt dışından gelen misafirler dün Almus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Arıkan tarafından ağırlandı.

Sosyal Eğilimler Birleştirir(Soziales Engagment Baut Brücken) sloganı ile yola çıkan proje ortakları, karşılıklı yardımında önemine ise “Yardım etmek hem karşındakini hem de seni yüceltir” sloganı ile değiniyorlar.
Almanya Bavyera Eyaleti Miesbach şehrinden ve Macaristan Budapeşte’den gelen misafirler Almus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Arıkan’ın yaptığı balık ikramı ile hoşça vakit geçirdiler.

Sadece Tokat Haber’in olduğu ve muhabirimiz Dursun Ekrem Er’inde yakından tanıma fırsatı bulduğu misafirlere yapılan izzet ve Türk misafirperverliği bu dostlarımıza kendilerini evinde hissettiriyor. Almus Barajı’nın yine Almus’un yeşili birleşmesi sonucu ortaya çıkan görsel güzelliğin gizemine kapılan misafirler önümüzdeki 4-5 gün şehrimizin farklı bölgelerini görüp, Türk adet ve geleneklerini öğrenme fırsatı yakalıyorlar.
Almanya ve Macaristan’dan toplam altı öğretmen ve sekiz öğrenciden oluşan Peter Müller başkanlığındaki heyeti Proje Sorumlusu Köksal Barutçu başkanlığındaki 6 kişilik ekip gezdiriyor. Barutçu gazetemize yaptığı açıklamada projenin 2006 yılında başladığını söyledi ve 2009 yılında sona ereceğini söyledi. Bu projenin Avrupa Birliği tarafından desteklendiğini söyleyen Barutçu, proje amacının okullardaki sosyal aktivitenin arttırılması olduğunu söyledi.
Almus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Arıkan ise yaptığı açıklamada Tokat Anadolu Lisesi’nin koordinatörlüğünde yürütülmekte olan ve Avrupa Birliği kapsamında olan bu projenin çok önemli bir atak olduğunu söyledi. Tokat’ta Türk Misafirperverliğinin gösterilmesi adına bizde üzerimize düşeni yapmak adına arkadaşlarımızı Almus Barajı kenarında ağırlamak istedik diyen Arıkan, Almus adına bu talebi memnuniyetle karşıladığını ve kendilerini Almus’a davet ettiğini ifade etti. Macaristan ve Almanya’dan gelen bu arkadaşlarımızı Almus’ta ağırlamanın gururunu yaşıyoruz diyen Arıkan, misafirlere yeniden Türkçe olarak hoş geldiniz dedikten sonra kendilerini turistik amaçlı olarak ilerleyen zamanlarda yeniden Almus’ta görmek istediklerini söyledi.
Sonradan sohbete katılan Almus Kaymakamı Tolga Toğan’da İngilizce yaptığı konuşmasında, misafirleri Almus’ta görmekten mutlu olduğunu ifade etti. Almus Halkı adına hoş geldiniz diyerek sözlerine başlayan Toğan, bu programın insanlar için ve öğrenciler için iyi olması temennisinde bulundu.
Almus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Arıkan’ın misafirlere gösterdiği yakın ilgi ise geliştirmeyi hedefledikleri Almus Turizmine ne kadar yakın ve istekli olduklarını ispat eder nitelikte idi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Top