HÜSEYİN AKBAŞ ANMA TÖRENLERİ YAPILDI

Dünya şampiyonu milli güreşçi Hüseyin Akbaş, vefatının 31. yıl dönümünde memleketi Almus’un Çevreli beldesinde anıldı.Şampiyon Hüseyin Akbaş’ın mezarı başında düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Çevreli Belediye Başkanı Sadi Ertan Soysal ve şampiyon güreşçi Hüseyin Akbaş’ın kızı Semra Akbaş Esen ve Tokat Milletvekili Kadim Durmaz’ın konuşmalarının ardından Kur’an-ı Kerim okunarak merhum Hüseyin Akbaş  için dua edildi.
Vali Dr. Ozan Balcı, törende yaptığı konuşmada, Dünya Şampiyonu Hüseyin Akbaş’ın azmin, çalışkanlığın sembolü olduğunu söyledi.Çevreliden Şampiyonlar Çıkıyor Vali Dr. Ozan Balcı, “Hüseyin Akbaş, yalnız Türk Milletinin değil insanlığın evladı. Onu tanıyıp da sevmeyen hiç kimse yoktur. Dünya minderlerinde ay yıldızlı bayrağımızı her türlü sıkıntıya rağmen göklerde dalgalandırırken “Arkamda Türk Milletinin varlığını hissediyorum!” derdi. Akbaş’ı ben şöyle tanımak isterim.Her şeyden önce Hüseyin Akbaş; yılgınlık, yorgunluk bilmeyen üstün iradeli bir güreşçiydi. Çalışkandı zira güreş minderlerine çıkmadan önce gece gündüz çalıştığı gibi, güreşten sonra memleketine döner, elini toprağın bağrına sokar ekmeğini kazanmaya çalışırdı.Üç defa bacağı kırılmasına rağmen, asla umutsuz olmadı, asla pes etmedi. Daima daha iyiyi, daha güzeli yakalamak için önce kendine, sonra milletine güvendi ve başardı.
Hüseyin Akbaş, sakatlığına rağmen hayata bağlandı. Hayata küsmedi. Dünya Sakatlar federasyon başkanı onun için:” Akbaş sakatların dünyada yıkılan gururunun yükselen bayrağıdır!” demiştir.Hüseyin Akbaş, Türk Milletinin ahlaki değerlerine önem veren örnek bir insandı. Bu nedenle Türk Gençliğinin sporda örnek şahsiyetlerinden biri olarak onu görmek ve anlamak gerekir.Türk Milletinin evlatları yalnız sporda değil; sanatta, edebiyatta, kültürde, ekonomide, ziraatta, sanayide, teknolojide hiç yılmadan, bıkmana, usanmadan, pes etmeden daima daha iyiyi ve daha güzeli yakalamak için Akbaş’ı örnek almalıdır.Sayısız dünya şampiyonlukları almış, milletimizin göğsünü kabartmış olan Milli Güreşçimiz Hüseyin Akbaş bağımsızlığımızın sembolü Bayrağımızı göndere çektirerek İstiklal Marşımızı sayısız yabancı ülkede dinletmiştir. Hüseyin Akbaş azmi ve başarıları ile bizlere de enerji kaynağı olmuştur. Biz Spor Tokat projemizi başlattık. Öğretmenlerimiz, Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz, antrenörlerimiz çok iyi bir şekilde yürütüyor. Projemiz ile anaokulundan liseye kadar her çocuk, ya bir spor dalı ile uğraşsın ya da bir spor dalını sevsin istiyoruz. Spor Tokar kapsamında Güreş Tokat projemizi yürütüyoruz. Bizim 400 güreşçimiz vardı. Rahmetli Hüseyin Akbaş bizlere ışık oldu. 1000 tane güreşçi yetiştirme hedefimiz vardı. Şimdi 1.100 tane güreşçimiz oldu. Çevreli merkez, Çevreli’den şampiyonlar çıkıyor. İnşallah güreş diyince akla Tokat gelecek. Hüseyin Akbaş’lar gelecek.  Hüseyin Akbaş böyle büyük bir insan bence.Türk Milletinin göğsünü kabartan medarı iftiharımız olan, Türkiye’nin ilerlemesine yükselmesine yücelmesine imarına ihyasına halkımızın huzuruna esenliğine katkı sağlayan kafasıyla kalemiyle kollarıyla, kılıcıyla emek veren bütün bilim adamları başta olmak üzere, sanat adamlarını, eğitim adamlarını devlet adamlarını ve hepsinden önemlisi aziz şehitlerimizi, bizler  huzur içinde yaşarken bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyorum. Kalanlara da sağlık afiyet diliyorum.İnşallah Hüseyin Akbaş’ın yaktığı meşale, bu umut, azmin temsilcisi olarak, çalışkanlığın temsilcisi olarak, gelecek kuşaklara örnek olacaktır. Dünya şampiyonu milli güreşçimizi tekrar rahmetle anıyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.
Yapılan törenin ardından Güreş Tokat projesi kapsamında, merhum Hüseyin Akbaş anısına Almus Merkez Spor Salonunda, 11-12-13 yaş grubu 154  sporcunun katıldığı “Minikler Serbest Güreş Şampiyonası” düzenlendi.Törene Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı Piyade Albay Ayhan Ocak, Almus Kaymakamı Emre Çifci, Belediye Başkanımız Bekir Özer, İl Jandarma Komutanı Murat Kınay, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar, merhum Hüseyin Akbaş’ın Kızı Semra Akbaş Esen, yakınları, güreş severler ve vatandaşlar katıldı.
Belediye Başkanımız Bekir Özer Hüseyin Akbaş’ın 31.yıldönümü nedeniyle sosyal medya hesabından bir mesaj yayınladı. Başkanımız mesajında “Şampiyonumuz Merhum Hüseyin AKBAŞ’ın aramızdan ayrılışının yıl dönümünde Sn.Valimiz,İlçe Kaymakamımız ve Protokolümüz ile Memleketi Çevreli Beldesinde düzenlenen anma programında buluştuk. Sonrasında Almus Gençlik Spor salonunda düzenlenen güreş müsabakaları ile programı sonlandırdık. Şampiyonumuza Allah’tan rahmet dilerim. Başarı ve şampiyonluk ile geçen hayatını genç sporcularımızın örnek alıyor olmalarından gurur ve onur duyuyorum.” dedi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Top