AYTEN TURAN BELEDİYE BAŞKANIMIZ İLE SÖYLEŞİ YAPTI…

Belediye Başkanımız www.tokattan.net sitesi danışmanı ve yazarı Ayten Turan ile bir söyleşi yaptı. Sitede yayınlanan söyleşiyi aynen yayınlıyoruz.

Tokat’ın yeşili ve mavisi ile öne çıkan ilçe Almus’ta 3 dönemdir belediye başkanlığı yapan Belediye Başkanı Mimar Hasan Hüseyin ARIKAN ile Tokattan.net Yayın Danışmanı ve Yazar Ayten TURAN konuştu. Yazar Ayten TURAN, Başkan ARIKAN’a, hayatına dair bilinmeyenleri, nasıl bir süreçten sonra Belediye Başkanı olduğunu, Almus’un doğal güzelliklerinin turizme kazandırılması için yapılan tanıtım çalışmalarını ve kültürel zenginliklerini, Almus ekonomisini, Alabalık tesislerini, HES çalışmalarını, Almus’a dair yaptığı ve yapacağı projeleri sordu, Başkan ARIKAN dobra ve samimi cevaplar verdi.

Tokat’ın yeşili ve mavisi ile öne çıkan ilçesi Almus’ta 3 dönemdir belediye başkanlığı görevini yürüten Mimar Hasan Hüseyin ARIKAN ile Almus’u konuştuk. Sorulması gereken ne varsa fazlasıyla sorduk, dobra ve samimi cevaplar aldık.

Ayten TURAN : Hasan Hüseyin ARIKAN kimdir, bize biraz kendinizi anlatır mısınız?
Hasan Hüseyin ARIKAN : 1958 yılında Almus’ta hayata gözlerini açan, 9 yaşında iken annesini kaybeden, fakir bir babanın Almus’ta ancak verebildiği ortaokul eğitiminden sonra eğitimine ara vererek 1972 de daha 14 yaşında Almus’tan İstanbul’a gelen ve Sirkeci’de yaşam mücadelesine konfeksiyon çırağı olarak başlayan biriyim.

1 yılda ustalığı kavrayıp, terzilik yaparak eğitimi yürütmek üzere önce tokat end. meslek lisesi ve sonra sırası ile Kayseri inşaat teknisyen okulu ve Antakya Meslek Yüksek Okulundan mezun olup, 1978’de eğitimimi tamamladım.

1979 yılında Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğünde memuriyete başladım. 1980 yılında naklen atandığım Tokat Bayındırlık ve İskan Müdürlüğünde çalıştığım sırada mesai arkadaşım Çevriye hanımla evliliğimi kurdum. Eğitime susamışlığım ve ideallerim, evlilik ve çalışma yükünün önüne geçti ve 1986’da yeniden girdiğim üniversite sınavında Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesini kazandım. Çalışma hayatı ile birlikte yürüttüğüm mimarlıktan mezun olmamı takiben aynı kurumda İmar Şube Müdürü olarak atandım.

1992’de Ankara bayındırlık müdürlüğüne naklim sonrası, Ankara’da 2003 yılına kadar Şube Müdürlüğü görevim devam ettim. Sonrasında naklen atandığım Tokat Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü görevi ile memleketime döndüm. Yaklaşan 2004 yerel seçimler adaylık sürecinde Almus’lu her görüş ve düşünceden hemşehrilerimin Belediye Başkan adayı olmam için baskıları sonucu adaylığım ile, seçimlerdeki gösterilen teveccüh ve Belediye Başkanlığı serüvenim, 13,5 yıldır devam ediyor.

35 yaşında oğlum ve 27 yaşında kızım olmak üzere evli 2 evlat sahibiyim Hhayatta başarının inanmak ve önümüze hedef koyarak çalışmak ve şans faktörünün de etkisi ile yakalandığına inanıyorum.

Ayten TURAN : Sizin mesleğinizin siyasetten çok uzak bir meslek olduğunu biliyorum, nasıl bir süreçten sonra Belediye başkanı olmaya karar verdiniz?
Hasan Hüseyin ARIKAN : Ayten hanım, mesleğimin siyasetten uzak oluğuna değiniyorsunuz. Acaba kaç kişi siyaset eğitimi alarak siyasetin içinde olabiliyor. Siyasi kurumlar gerek yerel, gerekse genel seçimler öncesinde, toplumda herhangi bir sektör veya iş kolunda popülaritesi ve saygınlığı olan ayrıca sevilen kişileri kendi kriterleri ile değerlendirip, adaylık teklifi götürüyorlar.

Bizimde siyasete bulaşmamız bu şekilde oldu. Ancak benim mesleğim mimarlık, talip olduğum ise belediyecilik. Çalışma hayatım ise tamamen, imar, bayındırlık, şehircilik, yapı işleri ilgili devlet kurumunda 25 yılı geçmiş bir birikimi ihtiva etmektedir. Ayrıca, Belediye başkanlığını siyasi uğraş olarak görmüyorum. Tamamen halkın sosyal, kültürel, eğitim ulaşım, spor gibi hayati önem taşıyan ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetleri kapsayan uğraşlar olarak görüyorum. Görüleceği gibi gerek mesleğim, gerekse tecrübe ve birikimlerim yürütmekte olduğum belediye başkanlığı ile tamamen örtüşmektedir.

Ayten TURAN : Tokat tarihi kalıntılar bakımından çok zengin, Almus ilçesinde de tarihi kalıntılar var mı, bu konuda, Belediyenin ve Kültür Bakanlığının çalışmaları nelerdir?
Hasan Hüseyin ARIKAN : Maalesef Tokat’ımızın; merkez, Niksar ve zile ilçelerinde olduğu gibi ilçemizde kayda değer tarihi ve kültürel bir varlık bulunmamakla birlikte, Görümlü beldemizde yaşamış Kul Himmet ve Hubuyar köyümüzde yaşamış Hubuyar Sultan hazretleri Alevi-Bektaşi yaşamının inanç disiplinini günümüze taşıyan büyüklerimiz olarak çok önemli inanç zenginliğinin temsilcisidir.

Ayten TURAN : Tokat’ın diğer ilçelerine göre Almus’un tanıtımı yetersiz görünüyor, bu konuda çalışmalarınız var mı?
Hasan Hüseyin ARIKAN : Tanıtımın yetersizliğini bulunduğu şartlar içerisinde değerlendirmek gerekir. İyi bir tanıtım doğrudan bir bütçe meselesidir. Gelirleri kısıtlı küçük bir belediyenin bütçesi ile nasıl etkili ve şaşalı bir tanıtım yapılabilir ki? Belediyemde benden önceki dönemlerde hizmetten geçtik maaş ödenemiyordu, maaş ödeyemeyen belediye bütçesinden şu an, hizmet yapan, yatırım yapan bir belediye haline gelindi. Ayrıca, bir şehrin tanıtımı tüm oranın esnafı, sivil toplum örgütleri marifetiyle yapılmalıdır.

Ayten TURAN : Almus ilçesinin doğal zenginliği tartışılmaz, bu zenginliği Tokat’ın dışına taşımak ve bir turizm cenneti olmasını sağlamak için çalışmalarınız var mı?
Hasan Hüseyin ARIKAN : Yine tanıtım bölümünde belirttiğim gerekçede olduğu gibi doğal zenginliklerin turizme taşınması bütçe meselesidir. Ayrıca bu boyutta turizm yatırımları özel teşebbüs yada merkezi devlet yatırımları ile mümkün olacaktır. Son yıllarda belediyemizin kısıtlı bütçesi ve özel idare imkanları ile hatırı sayılır turizm yatırım ve tesisleri yapılmıştır.

Bunlar; belediyemizin 100 yatak kapasiteli belediye oteli, özel idarenin 16 yataklı Tufan tepe butik oteli ve restoranı. Yine belediyemizin restoranı ve balıkçı lokantası, kaymakamlığın tur teknesi, jetski su kayağı, belediyemizin kapalı yüzme havuzu, sauna ve halı saha tesisi, yürüyüş parkuru, mocamp alanı gibi tesisler bitirilmiş ve hizmete sunulma aşamasına getirilmiştir.

Ayrıca, ilçemizde yer alan EUAŞ sosyal tesisleri özelleştirme kapsamından çıkarılmış, 13 dönüm arazisi ile belediyemize devredilmiş olup bu tesiste ilçemizin turizmine hizmet edecek barınma sorununun çözümüne katkı koyacaktır.

Ayten TURAN : Almus ilçesinde eğitim ve öğrenci yurt çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?
Hasan Hüseyin ARIKAN : Almus’umuzda eğitim alanında; 1 adet çok programlı lise, İmam hatip lisesi, yatılı bölge ilköğretim okulu, ayrıca Atatürk ilköğretim olarak yaklaşık 1.200 öğrencinin okumakta olduğu orta öğretim kurumları ve 6 bölümde 500’e yakın öğrencinin eğitim gördüğü GOP Üniversitesine bağlı Almus Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır.

Ayten TURAN : Almus ilçesinde hayvancılık ve tarım dışında geçim kaynağı nelerdir?
Hasan Hüseyin ARIKAN : İlçemizde tarım ve hayvancılık dışında, Almus’lu hemşehrilerimizin kurduğu yaklaşık 250 kişilik istihdamıyla işsizliği bir nebze ortadan kaldıran kundura imalat atölyesi ve tekstil konfeksiyon atölyesi bulunmaktadır.

Ayten TURAN : Büyük şehirlerde ki Almus halkının, kendi memleketlerine dönmeleri için bir çalışmanız var mı?
Hasan Hüseyin ARIKAN : Dönüşler için 1.ci etapta 160, 2.ci etapta da 240 olmak üzere 400 konut TOKİ tarafından yapılarak hizmete sunulmuştur. Ayrıca, artan talepleri karşılayacak yerleşimler için imar planında yeni konut alanları düzenlenmiştir.

Ayten TURAN : Almus Belediyesine ait yeterli Almus’u tanıtan internet sitesi göremedik, dönemin internet çağı olduğunu düşünürsek, bu konuda ki yetersizliği gidermek için ne gibi çalışmalarınız olacak?
Hasan Hüseyin ARIKAN : Küçük ilçe olmamız nedeniyle profesyonel site yöneticisi bulmakta zorlanmamız nedeniyle sitemiz sağlıklı yürütülememiş zaman kesintiye uğramıştır.

Zaten diğer hizmet dallarında olduğu bir yapılan belediyemiz faaliyetleri bir fiil tarafımdan fotoğraflanarak Facebook hesabımdan sosyal medyaya servis edilmektedir.

Ayrıca, dün itibariyle ilçemizin Anadolu haber Ajansı Temsilcisi ve “Almus.gen.tr ” internet site yönetici İzzet KURT beyle belediyemizin “Almus.bel.tr” sitesinin de yeniden yapılacak düzenlemeyle profesyonel olarak yönetmek üzere anlaşmaya varılmıştır.

Ayten TURAN : Almus ilçesinde ki HES çalışmaları ne konumda, dere yataklarına ve sularına verdiği zararı düşünürsek bu konuda ki çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?
Hasan Hüseyin ARIKAN : Sanırım beni Hükümet Başkanı olarak yada Enerji Bakanı olarak görmüyorsunuz. Burada belirttiğiniz HES çalışmaları tahsis, ruhsat çalışmaları belediyemin yetki ve sorumluluğunda bulunmamaktadır. Yetki ve sorumluluk tamamen merkezi hükümetindir.

Ayten TURAN : Almus’ta Alabalık tesislerinin çoğunluğu göze çarpıyor, bu Almus için bir zenginlik, bu zenginliği Almus’un dışında ticarete çevirebiliyor muyuz? Diğer taraftan Alabalık tesislerinin göle zarar verdiği ve göl kenarında ki bahçelerin kimyasal atık dolayısıyla verimsizleştiği görülüyor bu konuda zararı yok etmek için ne gibi çalışmalar yapılıyor?
Hasan Hüseyin ARIKAN : Ayten hanım, sizin gözünüzde bulunduğum mevki ve makamın Almus’ta her faaliyet alanında söz sahibi ve belirleyici olduğum yönündeki değerlendirmenizden büyük mutluluk duydum. Keşke öyle bildiğiniz gibi bütün tasarruf elimde olsa, ama değil. Alabalık yetiştiriciliği ve işletmesi uygulama esasları Tokat Valiliğince, İlçe Tarım ve İl Tarım Müdürlüklerince yürütülmektedir.

Ayten TURAN : Değerli Başkanım son olarak geleceğe yönelik proje ve düşüncelerinizi alabilirmiyiz?
Hasan Hüseyin ARIKAN : 3 dönemi 2004-2009, 2009-2014 ve 2014-2019 olmak üzere her dönemde % 50 ve üstünde oy oranı kesintisiz 3 dönemi kapsayan Almus Belediye Başkanlığımın 13,5 yılını geride bıraktım. Bu süreçte insanı ilişkiler olarak Alevi Sünni inanç ayırımlarına girmeden karşımdakinin sadece insani değerlerini gözetip, bulunduğumuz toplumun bütün değerlerine sevgi ve saygı ile yaklaştım. Birlik, beraberlik ve kardeşlik tesisine çalıştım. Bunları başardığıma inanıyorum.

Bu güne kadar yaptığım belediyecilik hizmetleri ile Almus’umuzun çehresini değiştirdiğime ve cazibesini artırdığıma inanıyorum. Geride kalan 1,5 yıllık hizmet dönemimde projeleri onanmış, yer tahsisi yapılmış, %50’si belediye bütçesi, %50’si İlbank tarafından karşılanacak, yaklaşık 12 milyon TL maliyetle ekim sonunda ihalesi yapılacak Almus Belediyesi Kanalizasyon ve Atık Su Tesisini bu aya bitirecek olmanın, yine gurbetçi hemşehrilerimizin İstanbul ve diğer büyük şehirlere gidiş gelişlerinde sıkıntı yaşadıkları Şehirlerarası Otobüs Terminalinin önümüzdeki ay yapımına başlanılacağının müjdesini veriyor, hizmet dönemimde bitirileceğinin mutluluğunu yaşıyorum.

Ayten TURAN : Değerli başkanım çok teşekkür ederim, bazı sorularımın sizin yetkilerinizin dışında olduğunu bilmeme rağmen anlayışınıza sığınarak, size sordum değerli yetkililerimizin bu yazıyı okuyacaklarını bildiğim için, sesimiz olun istedim. Tokattan.net sitesi adına tekrar teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.
Hasan Hüseyin ARIKAN : Değerli kardeşim hemşehrim Ayten hanımefendi ilçeme, belediyeme ve şahsıma gösterdiğiniz ilgi alaka için bir nebze okurlarınız marifetiyle bilinmeyenleri ve merak edilenleri anlatma ve aydınlatma fırsatı verdiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum.

Aracılığınızla okurlarınıza selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Hoşça kalınız, sağlıcakla kalınız.

Ayten TURAN Tokattan.net Yayın Danışmanı-Yazar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Top